POLYMEX-4008-2K Poliüretan Şeffaf Sonkat Taş Bağlayıcı

P-4008-2K Poliüretan Şeffaf Sonkat Taş Bağlayıcı

Ürün Tanımı:

Polymex -4008 ; Poliüretan esaslı, iki bileşenli, solventsiz, şeffaf, hızlı kürlenen, UV dayanımlı, Son kat Poliüretan vernik kaplama malzemesidir.

Kullanım Alanları:
Hastane, ilaç ve gıda sanayi, laboratuar, tekstil ve otomotiv endüstrisi gibi, zemin tozumasının üretimi etkilediği sanayi tesislerinde zemin kaplaması olarak kullanılır. Fabrika zemin kaplamalarında, bina içerisinde, renkli kuvars kaymaz kaplamalar üzerinde, UV dayanımı yüksek şeffaf son kat zemin kaplama sistemlerinde kullanılır.

VERNİK

Verniğin parlaklığı İSO 2813 standartına göre 60 derecelik ölçme açısı ile 75 ile 75-95 gloss arasındadır

A ve B bileşenleri 200 gr olarak karıştırıldığın da karışım ömrü 35 ve 45 dk dır.

Verniğin viskositesi a ve b bileşenleri karıştırıldıktan sonra 25 derece de 500-700 mpa.s arasındadır.

Toz tutma kuruması 3 ile 4 saat arasında ,dokunma kuruması 10 ile 12 saat arasında ,üzerinde yürüyebilme kuruması 2 ile 3 gün arasında ,tam sertleşme kuruması en fazla 5 ile 7 gün arasındadır.

Yüzeye uygulandıktan sonra gözle görülür kırılma,çatlama ,yüzeyden ayrılma ,yumuşama uygulanan

Yüzeyde korozyon oluşmamaktadır.

Yapışma kuvveti 1274 kpa dır yapışma kuvveti %70 dir.Neme maruz kaldığında en fazla % 2 nem tutmaktadır,yağa maruz kaldığın da değişim en fazla % 3 dür

Özellik ve Avantajlar:

  • Kolay uygulanır.
  • Şeffaftır.
  • UV ve hava koşullarına dayanıklıdır.
  • Düşük viskozitelidir.
  • Solvent içermez.
  • Mekanik dayanımları yüksektir.
  • Su, deniz suyu, atık su, alkaliler, asit çözeltileri, tuzlu su, mineral yağlar ve yakıtlara karşı dirençlidir.

Uygulama:

Yüzey Hazırlığı:

Polymex P-4008 ; uygulanacak yüzeyi toz, kir, yağ ve yapışmayı engelleyecek diğer maddelerden arındırılmış olmalıdır. Uygulama, kaplama sisteminin yeniden kaplanabilme süresi içerisinde yapılmalıdır. Eski kaplamalar üzerine uygulama yapılması durumunda, uygulama yöntemi için Teknik Servisimize danışılmalıdır. Uygulama yapılacak yüzeyin çekme dayanımı 1,5 N/mm2, nem oranı maksimum %8 olmalıdır. Zemin sıcaklığının, süblimleşme noktasının +3 °C üzerinde olmasına dikkat edilmelidir ve en az 6 saat bu şekilde olacağından emin olunmalıdır

Karıştırma:

Polymex -4008 ; karışım oranına göre kullanıma hazır setler halinde temin edilmektedir. Karışıma başlamadan önce malzeme sıcaklıklarının +15/+25 °C arasında olduğundan emin olunmalıdır.

Poliüretan Şeffaf Sonkat Kaplaması A bileşeni, Epoksi/Poliüretan Reçine karıştırma ucu takılmış 300 – 400 devir/dk’lık mekanik karıştırıcı ile 3 – 4 dakika, içerisine hava sürüklemeden iyice karıştırılmalıdır. Daha sonra, B bileşenin tamamı A bileşeni içine boşaltılmalı ve B bileşeninin içinde malzeme kalmadığından emin olunmalıdır.

Polymex-4008 ; A+B, homojen bir karışım elde edilinceye kadar en az 3 dakika karıştırılmalıdır. Karıştırma kabının kenarında ve tabanındaki malzeme iyice karıştırılmalıdır. ilk karıştırma kabındaki malzeme, temiz bir kabın içerisine alınarak bir süre dinlendirilmeli ve yaklaşık 1 dakika tekrar karıştırılmalı ve kullanılmalıdır.

Uygulama Metodu:

Polymex-4008 ; yüzeye çekpas, mala, rulo-airles yardımı ile uygulanmalıdır. İzleri minimize etmek için yüzey yeterince taranmalıdır.

Sarfiyat: 0,5-1,00 kg/m2

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:

Uygulamada, ortam ve yüzey sıcaklığı +5°C’nin altında ya da +25°C’nin üzerinde ise, uygun sıcaklıklar beklenmelidir. Ayrıca aşırı sıcak, yağışlı veya rüzgarlı havalarda uygulama yapılmamalıdır.

Uygun sıcaklıklarda yapılacak uygulamalarda, kullanılacak malzemeler, 1 – 2 gün önceden uygulama alanına getirilip depolanmalı ve ortam şartlarına uyum sağlaması sağlanmalıdır. Aşırı soğuk havalarda yapılacak uygulamalarda, ısıtıcılar yardımı ile ortam ve zemin sıcaklığının artırılması sağlanmalı, malzemenin işlenebilirliğinin artırılması için, ambalajlar +20 – +25°C’de şartlandırılarak kullanıma hazır hale getirilmelidir.

Poliüretan Şeffaf Sonkat Epoksi ve poliüretan esaslı zemin sistemlerini, uzman uygulamacılar tarafından uygulanmalıdır. Reçine esaslı sistemlerin çalışma ve reaksiyon süreleri, ortam ve zemin sıcaklığından ve havadaki bağıl nemden etkilenir. Düşük sıcaklıklarda kimyasal reaksiyon yavaşlar, bu da kullanma süresini, üzerinin kaplanabilme süresini ve çalışma zamanını uzatır. Aynı zamanda viskozite yükseldiğinden sarfiyat artar. Yüksek sıcaklıklar, kimyasal reaksiyonu artırır ve yukarıda belirtilen zamanlar buna bağlı olarak kısalır. Malzemenin tamamının kürlenmesi için ortam ve zemin sıcaklığı, izin verilen minimum sıcaklığın altına düşmemelidir.

Kaplamanın tamamlanmasından sonra, kaplama en az 24 saat direkt su temasından korunmalıdır. Eğer bir su teması olursa, bu kaplama üzerinde karbonatlaşma ve yumuşama yaratacak ve bu da, kaplamanın özelliklerini yitirmesine neden olacaktır. Böyle bir durum karşısında kaplamanın tamamı zeminden kaldırılmalı ve yenilenmelidir.

Polymex-4008 Poliüretan Şeffaf Sonkat Kaplaması kullanıma hazır setler halinde temin edilmektedir. Uygulama esnasında karışım içerisine solvent vs katılmamalıdır.

Malzeme ilk karıştırma kabından dökülerek kullanıldığı takdirde, yüzeyde reaksiyona girmemiş serbest bileşenler sertleşmeden kalacaktır. Kullanılmış ambalajlar birbirinin içerisine geçirilerek yapışması sağlanmalı ve ambalajların tekrar kullanımı engellenmelidir.

Temizlik:

Uygulamadan sonra kullanılan alet ve ekipmanlar solvent ile temizlenmelidir. Polymex P-4008; Poliüretan Şeffaf Sonkat Kaplaması sertleştikten sonra yüzeyden ancak mekanik yöntemler ile temizlenebilir.

Depolama ve Raf Ömrü:
Açılmamış orijinal ambalajında, serin ve kuru ortamda, dondan korunarak depolanmalıdır. Kısa süreli depolamalarda, en fazla 3 palet üst üste konulmalı ve ilk giren ilk çıkar sistemiyle sevkiyat yapılmalıdır. Uzun süreli depolamalarda ise, paletler üst üste konulmamalıdır.
Uygun depolama koşullarında üretim tarihinden itibaren 12 aydır. Açılmış ambalajlar uygun depolama koşullarında saklanarak 1 hafta içinde kullanılmalıdır.

Ambalaj: 5.kg-10.kg

20 kg’lık set
Bileşen A: 13,3 kg teneke kutu
Bileşen B: 6,7 kg teneke kutu

Notlar:
Bu ürün bilgi föyünde bulunan tüm teknik veriler laboratuar deneylerine dayanmaktadır. Gerçek de elde edilen veriler, AŞY POLYMEKS KİMYA SAN TİC LTD ŞTİ. ‘nin kontrolünün ötesindeki şartlar sebebiyle değişkenlik gösterebilir.

P-4008-2K Poliüretan Şeffaf Sonkat Taş bağlayıcı