POLYMEX-4010- Esnek Poliüretan Self Leveling Zemin Kaplaması

P-4010- Esnek Poliüretan Self Leveling Zemin Kaplaması

Ürün.Tanımı:
Polymex-4010;Poliüretan Reçine Esaslı Solventsiz Esnek, Selflevelling (kendiliğinden yayılan) Elastomerik yapıda, solventsiz,esnek 2 komponentli poliüretan Esaslı, Sportif ve dekorasyon amaçlı Esnek Poliüretan Zemin kaplama malzemesidir.

Polymex-4010- Esnek Poliüretan Self Leveling Zemin Kaplaması

Kullanım.Alanları:
P-4010; Esnek Poliüretan Self Levelling Zemin Kaplaması sıvı olarak tatbik edilen, çok amaçlı spor zemin kaplaması olup, darbe direnci ve dayanımı yüksek atletik zeminler oluşturur. Polymex-4004; kauçuk granül kullanılarak üretilen şiltelerin yere serilmesi ile veya kauçuk granüllerin yerinde dökülmesi ile veya poliüretan köpük şiltelerin yere serilmesi ile oluşturulan esnek zeminlerin kaplanması için de kullanılabilir. Bu çok katlı spor zemin sistemleri oldukça servis ömrü uzun, basketbol,voleybol gibi geleneksel tüm spor aktiviteleri için uygun zeminler oluşturur.Ayrıca ahşap gibi diğer yüzeyler üzerine uygulanması da mümkündür. Polymex-4010; kullanılarak elde edilen zeminlerin kimyasal direncini, renk stabilitesini artırmak için uygun bir Polymex UV dayanımlı son kat kullanılması tavsiye edilir.

Uygulama:
P-4010 Esnek Poliüretan Self Leveling Zemin Kaplaması Uygulama İçin gerekli çevre Koşulları; maksimum ortam nemi %8 olmalıdır. Ortam sıcaklığı 10-30 °C arasında olmalı. Açık alanlarda uygulamaya başlamadan 24 saat önce, uygulama esnasında ve uygulamadan 24 saat sonra yağmurlu olmamalıdır. Zemin sıcaklığı o anki süblimleşme (çiğ düşme) sıcaklığının 3 °C üzerinde olmalı. Ortam sıcaklığı-Ortam Nemi-Süblimleşme Sıcaklığı tablosunu firmamızdan isteyiniz. P-4010; Esnek Poliüretan Self Leveling Zemin Kaplaması sıcaklığı 15-25 °C arasında olmalıdır.

Zemin Koşulları:
Polymex-4010 Esnek Poliüretan Self Leveling Zemin Kaplaması zemin Kaplaması beton zeminler üzerine uygulanacak ise Zemin sıcaklığı 10-30 °C arasında olmalı.
Zemin betonunun nemi %8’den az olmalı. Gerekirse uygun bir cihaz ile ölçüm yapılmalı.
Yeni beton zeminler en az 28 günlük olmalı.
Zemin betonun kopma mukavemeti Minimum 1,5N/mm² olmalıdır.

Karıştırma:
P-4010-Esnek Poliüretan Self Leveling Zemin Kaplaması zemin Kaplaması 2 komponentli olup A:B/ 4:1 (ağırlık) oranlarında karıştırılarak kullanılır.2 Komponentli poliüretan sistemlerde tavsiye edilen karışım oranlarında A ve B komponentlerinin homojen karışımı maksimum performans açısından çok önemlidir. Esnek Poliüretan Self Leveling Zemin Kaplaması.

Önce A komponenti karıştırılarak çökme varsa homojen hale getirilir. A komponentinin içine B komponenti dökülür.200-300 d/d bir karıştırıcı ile minimum 3 dakika karıştırılır. Ambalaj çeperleri ve dip tarafları karıştırıcı kanatları ve mala ile iyice sıyrılır karıştırılan karışım mutlaka vakkumlanmalıdır. Esnek Poliüretan Self Leveling Zemin Kaplaması

Polymex-4010- Esnek Poliüretan Self Leveling Zemin Kaplaması

Uygulama:
A ve B komponentlerinin homojen olarak karıştığından emin olunmasından hemen sonra P-4010 yüzey hazırlığı yapılmış zemine önce 0,5-0,6 Kg/m² arasında olacak şekilde taraklı mala veya çek çek ile uygulanır. P-4010 uygulanmasından önceki bu uygulama daha düzgün bir satıh elde edilmesini sağladığı gibi olası hava kabarcıklarından dolayı oluşacak kabarmaları da önler.

P-4004 hava kabarcıklarını atma özelliği özel olarak katılan kimyasal katkılar ile geliştirilmiş olmasına rağmen uygulamadan sonraki 10-15 dakika içinde kirpi rulo uygulaması yapılması tavsiye edilir.2 Komponentli Poliüretan sistemler neme karşı daha reaktif olması dolayısı ile uygulamadan sonraki 24 saat boyunca yüzeyin su ile teması önlenmelidir. Aksi halde köpürmeler olabilir. Esnek Poliüretan Self Leveling Zemin Kaplaması

Kullanım.Süresi:
2 komponentli poliüretan sistemlerin uygulama koşulları ortam sıcaklığına çok bağlıdır. Aynı zamanda karışımın kullanım süresi karıştırılan miktarda çok bağlıdır.
Sıcaklığın Artışı İle A ve B komponentinin reaksiyonu hızlanır. Hızlı kıvam kazanır ve bu yüzden daha çabuk yüzeye yayılmalıdır.

Poliüretan Self Levelling Zemin Kaplaması
Sıcaklığın Azalması İle A ve B komponentlerinin reaksiyonu yavaşlar. Tava ömrü daha uzundur. Akışkanlık azalır. Yoğunluk artışından dolayı daha fazla tüketilir.2 Komponentli poliüretan sistemlerde A komponenti ile B komponenti kimyasal reaksiyona girer ve ısı açığa çıkarak karışımın sıcaklığı artar. Karıştırılan miktarın artışı ile sıcaklık artışı daha yüksek ve hızlı olur.

Özellikle sıcak günlerde uzun çalışma ve işleme zamanı elde etmek için karışımın hemen yüzeye yayılması önemlidir. Veya karışım yüzey alanı geniş bir tavaya alınabilir veya tartım yaparak küçük miktarlarda karıştırma yapılabilir. Esnek Poliüretan Self Leveling Zemin Kaplaması

Esnek Poliüretan Self Levelling Kaplaması Farkı;

Poliüretan zemin kaplama yüzeylerin daha kullanışlı ve dayanıklı niteliğe sahip olmasını sağlamaktadır. Poliüretan self levelling kaplama ise zeminde ki oluşmuş çukurların ortadan kaldırılması ve pürüzsüz bir görünüm kazanmasını sağlanır.

Bu kaplama çeşidi ile yüzey dayanıklı ve daha sağlam bir yapıya ulaşır. Yüksek derece U.V ışınına karşın dayanıklılığını korur ve hiçbir şekilde solma ya da matlaşma göstermez. Poliüretan self levelling kaplama maruz kaldığı ağır yüke de dayanıklılık göstermektedir.

Esnek Poliüretan Self Leveling Zemin Kaplaması Sadece yeni uygulaması yapılan yerlerde yedi gün ağır yük taşınmasına engel olunması gerekmektedir. Eğer bu yedi gün aksatılmadan önemle ağır yükün önüne geçilirse tam mekanik ve kimyasal dayanımı çok fazla gelişir.

Esnek Poliüretan self levelling kaplama çok alan için tercih edilebilir. Özellikle fabrikalar, hastaneler, tekstil mağazaları, gıda üretimi yapan restoranlar, spor salonları, gösteri ve sergi salonları ve buna benzer yerlerde kullanımları çok fazla yaygındır.

Farklı renk seçenekleri sayesinde kullanılabilir alanlarda artış yaşanmaktadır. Yapısal olarak orta kalınlıkta bulunan sınıfta yer alır. Tam veya yarı elastik grubunda sıralanmaktadır. İsteğe bağlı olarak pürüzsüz ya da yarı pürüzlü uygulaması yapılmaktadır.

Sürtünmeye, darbeye ve aşınmaya oldukça fazla direnç gösterir. Zemin yüzeyinde yüksek yapışma özelliği gösterir. Kaplama işleminden sonra kesinlikle yerinden oynamaz. Onarım bakımından çok kolay tamir edilmektedir. Ucuza mal olur ve ekonomik bir fiyatlandırma sonucunda satın alınabilir. Esnek Poliüretan Self Leveling Zemin Kaplaması.

Uygulama Araçları:
Taraklı mala veya çek-çek, Rulo ile uygulama yapılabilir.

Sarfiyat:
Polymex-4010 elde etmek için 1 m²’ye 1,75.kg -2.00.kg arasında kullanılmalıdır.

Renk:
Ral renkleri

Temizlik:
Yaş iken Tiner ile yapılabilir. Kürünü aldıktan sonra mekanik olarak temizlenebilir.

Teknik Özellikler:

Karışım Yoğunluk 25 oC 1,35 gr/ml
Karışım Oranı Ağırlıkça A/B:4/1
Katı Madde Ağırlıkça 100%
Pot Life 25°C Dakika 25
10°C Dakika 40
Tekrar Kaplama Süresi 10 °C’da Saat Min.12-Max.24
20 °C’da Saat Min.8-Max.12
Hafif Trafiğe Açılma Süresi Gün 2
Tam Kürlenme Gün 7
Zemin ve Ortam Sıcaklığı °C 10-30
Maksimum Ortam Bağıl Nemi % 80%
Çekme Dayanımı 28 gün Kg/cm² 100
Kopma Uzaması 28 gün % 180
Sertlik Shore A 55-60
Basınç dayanımı 35-43N / mm kare
Çekme mukavemeti 09-10N / mm kare
Eğilme mukavemeti 25-30N / mm kare
Tekerlekli sandalyelere karşı dayanıklılık (ISO 4918) yüksek
Kimyasal direnç (ISO 26987): dayanıklı
Spesifik yüzey elektrik direnci ≥5*1015 Ohm
Isıtmalı zeminler için kullanım maks.+27°C
Alevin BS476 Bölüm 7 Sınıf 2’ye yüzey yayılımı Bakteri direnci Mükemmel
Eğik kayma dayanımı 35N / mm kare
Taber Aşınma CS-17 Tekerlek, 1000 devir, 1000 gr 5 mg

Depolama ve Raf Ömrü:
Orijinal ambalajlarında 10-25 oC arasında kuru koşullarda muhafaza edilmeli. Direkt güneş ışığına maruz kalmamalı. Bu koşullarda raf ömrü 2 yıldır.

Notlar:
Bu ürün bilgi föyünde bulunan tüm teknik veriler laboratuar deneylerine dayanmaktadır. Gerçek de elde edilen veriler, AŞY POLYMEKS KİMYA SAN TİC LTD ŞTİ. ‘nin kontrolünün ötesindeki şartlar sebebiyle değişkenlik gösterebilir.

POLYMEX-4010- Esnek Poliüretan Self Leveling Zemin Kaplaması