Karbon Elyaf Lifli Kumaş Yapı Güçlendirici Kumaşları

Ana bileşimleri olan karbonlaşmış akrilik elyaf, katran ve naylondan elde edilen kumaş inceliğinde ipliksi bir teknoloji ürünüdür.

Ürün Özellikleri

Kullanım Alanları:

Karbon elyafındepreme karşı bina güçlendirmesiolarakOrta-hafif hasarlı yapıların kolon ve kirişlerinin tamiratında.Korozyona uğramış hasarlı, köprü, viyadük, kolon vekirişlerintamiratında. Tarihi eserlerin, tamiratında kullanılır.

Avantajları:

Malzemenin korozyona dayanıklı olması bina ömrünü 1000 yıla kadar uzatır. Kolonun etriye sıklaştırma bölgelerine sarıldığında ilave etriye görevi görür ve kolonun kesme kapasitesini arttırır. Kolonlara sarıldığında düşey taşıma kapasitesini arttırır. Duvarların dağılmasını engeller. Komple sarılan kolonların esneme kapasitesini çok büyük oranda artırır. Böylece kolonlarda kırılmalar olmaz.

Özellikleri:

Yapılara ekstra ağırlık bindirmeyen ve çok ince olması nedeniyle alan kaybettirmeyen çelikten daha güçlü ama çok daha hafif bir güçlendirme sistemidir. Çeliğe göre korozyon ve paslanma problemi yoktur. Kolay şekil alabilir.

Teknik Özellikler

Teknik özellikler KARBO F 300T KARBO F 600D
Renk Siyah Siyah
Ağırlık 300 gr/ m² 600 gr/ m²
Rulo Ebat 0,50×100 m 1 x 50 m
Dokuma Tek yön* Çift yön*
Çekme Dayanımı 4200-4900 MPa** 4200-4900 MPa**
Elastisite Mod 240000 Mpa 240000 Mpa
Kopma Uzaması Max. %2 Max. %2
Elyaf Kalınlığı 0,166 mm 0,335 mm

*Dokuma sıklığı talebe göre 24K veya 12K

**Çekme dayanımı 4200Mpa veya 4900 Mpa

Uygulama

Yüzey Hazırlığı

Uygulama yapılacak yapı elemanının yüzeyi sıva, boya, yağ, pas gibi kalıntılardan ve zayıf çimento şerbeti, zayıf parçacıklardan arındırılarak temizlenmeli ve düzgün bir satıh elde edilecek şekilde gerekli tamiratlar yapılmalıdır. Kolonlarda önemli korozyonlar var ise kırılıp demir donatı pastan arındırılmalı ve korozyon önleyici astar malzemesi ile astarlanarak Polymex-epoksi tamir harcı ile tamir edilerek düzgün bir yüzey elde edilmelidir.

Astar

Uygulama öncesinde yüzey, Polymex-999-astar ile 300-400 gr/m2 sarfiyatla astarlanarak yapışmaya uygun hale getirilir. Yapıştırma işlemi için astar kurumasını beklemek gereklidir.

Yapıştırma Metodu

KARBO F ihtiyaca göre kesilip hazır hale getirilir. Spatula veya rulo ile Polymex-1035 Epoksi reçine beton yüzeye sürülür. Karbon elyaf KARBO F, yüzeye uygulanmış Polymex-1035-üzerine elle hava boşluğu kalmayacak şekilde yapıştırılır. Bu işlemi yaparken tırtıklı bir rulo ile alttaki epoksi reçinenin karbon elyafın üzerinden dışarıya çıkması sağlanır. Tüm yüzeye aynı işlem homojen bir şekilde epoksi reçine üst yüzeye çıkacak şekilde yapılır. Epoksi reçine yetersiz gelirse Polymex-1035 epoksi reçine üst yüzeye tekrar çekilerek karbon elyaf kumaşın reçineye doyurulması sağlanır.

Islak Uygulama Metodu

Islak uygulama metodu, 300 gr/ m² den daha ağır ve sıkı örgülü elyaf kumaşlar için daha uygundur. Elyaf bir tezgah masa üzerinde Polymex-1035-Enjeksin ile doyurulan KARBO F, ıslak haldeyken, daha önce astarlanmış ve kurumasını tamamlamış yüzeye elle hava boşluğu kalmayacak şekilde yapıştırılır.

Güçlendirme işlemi bitmiş uygulamanın üzerine sıva yapmak istenirse, sonlanan yüzeye epoksi astar Polymex-999 çekilerek kuru haldeki silis kumu serpilir ve yüzey sıva uygulamasına uygun hale getirilir.

Uyarılar

SORUMLULUK

Bu teknik dokümanda yer alan veriler, bilimsel ve pratik bilgilerimize dayanmaktadır. Polymex Yapı Kimyasalları ltd. sadece ürünün kalitesinden sorumludur. Ürünün nerede ve nasıl kullanılacağı ile ilgili yazılı öneriler dışındaki ve/veya hatalı kullanımlardan dolayı oluşabilecek sonuçlardan Polymex Yapı Kimyasalları ltd. sorumlu tutulamaz.